środa, 12 stycznia 2011

Wulcanos..

Wulkany na całym świecie budzą się ze snu. Trwająca przez ostatnie pół wieku faza względnego spokoju dobiega końca..
Najbardziej niewyobrażalne w skutkach zniszczenia mogą przynieść erupcje 4 superwulkanów:
1- Marsili, odkryty dopiero 50 lat temu na dnie Morza Śródziemnego, spowoduje falę tsunami zalewającą południowe Włochy i zmianę klimatu śródziemnomorskiego..
2- Tambora, wybuch tego indonezyjskiego kolosa w 1815r zabił z głodu w samej Irlandii ok.100 tys. osób, a wielka chmura z jego popiołów spowodowała w Europie i Ameryce Płn. tzw. rok bez lata, kiedy cały czas było zimno..Zaćmienie było tak potężne, że w czerwcu 1816 w Nowym Jorku po raz pierwszy w historii zanotowano opady brunatnego śniegu. Mróz zniszczył uprawy w Nowej Anglii, Connecticut, a nawet na południu Wirginii. Osadnicy stracili wszystko, i nie zważając na niebezpieczeństwo ataku Indian , dziesiątki tysięcy z nich postanowiło przekroczyć Appalachy w poszukiwaniu żyznych ziem amerykańskich prerii. Tak zaczęła się wielka wędrówka na Zachód.
Hmm, czyli to wulkan pośrednio przyczynił się do biegu historii Indian!
3- Toby, już raz erupcja tego sumatrzańskiego wulkanu niemal nie zniszczyła ludzkości. Ok. 75 tys. lat temu spowodowała na Ziemi zimę wulkaniczną, której następstwem było wymarcie 95% istot żywych!, i niemal wszystkich, poza 10 tys. homo sapiens.
4. Yellowstone, ostatnio uaktywnił się. Jeśli wybuchnie z taką samą siłą, jak 640 tys. lat temu, zostaną zniszczone Stany Zjednoczone, a na całym globie zapanuje epoka lodowcowa.
 jaki człowiek mały przy tym wszystkim..śpijcie spokojnie :)

A tak na marginesie, pod Warszawą warstwa twardej skorupy ziemskiej wynosi 80km głębokości, a na Islandii tylko 8km, i pełna szczelin na dodatek. Wszystko co wydobywa się z tamtego świata jest dla nas groźne. Z drugiej strony bez wulkanów nie byłoby życia na Ziemi, i nie byłoby nas. To one stworzyły pierwsze warunki do rozwoju życia, a gdy wygasną, wygaśnie jądro Ziemi, i będzie martwa jak Księżyc. Ulotni się cała atmosfera.
A co nie jest dobre dla ludzi, jest dobre dla planety..każda eksplozja wydobywa niezbędne do życia pierwiastki, jak potas, wapń, magnez..niesione przez wiatry użyźniają gleby całego świata. Szczególnie istotne dla życia oceanów. Słone wody z natury ubogie są w pokarm. Dlatego pył z podwodnych wulkanów jest kluczowym pokarmem dla planktonu, a pośrednio dla żywiących się nim ryb.
W przyrodzie nic się nie marnuje, jedni tracą inni zyskują.

 W 'Titanicu' siadły koleje..każdy tor, stacja, peron, wagon, lokomotywa należy do kogo innego, i jakoś nie potrafią się porozumieć..jedni mają kasy za dużo, inni za mało..pozwalniali fachowców, poprzyjmowali znajomków, rodzinki..
 A turystyczna Bieszczadzka Kolejka Leśna ma się dobrze..

Z książki:
" Wtorek, po klasówce..
Chciałem być bohaterem, a wyszedłem na fajtłapę. Nie mogłem sobie poradzić z drugim zadaniem. I wtedy od Wojtka dostałem ściągę. I co? Ja ją odesłałem!. Myślisz, że zwariowałem? Nie, miałem ochotę sprawdzić siebie, spróbować czy stać mnie na to aby wybrać trudniejszą drogę. To przecież bardzo łatwo skorzystać z cudzej pracy i przedstawić jako swoją. Ale jest w tym coś łajdackiego, uczciwiej powiedzieć sobie - nie umiem i ponoszę konsekwencje tego.
W czasie przerwy Wojtek powiedział wszystkim, jakim jestem durniem. W domu też uznali mnie za kompletnego kretyna. Przebąkiwałem ojcu coś o uczciwości, ale on mi powiedział, że jestem nie tyle uczciwy, co głupio naiwny. Czy ty może wiesz co to jest właściwie uczciwość? Dokoła tyle się o niej mówi, a jak przyjdzie co do czego, to z uczciwego człowieka wszyscy się śmieją. "

[ Synek pyta ojca: Tato kto to jest wierzyciel?, To taki człowiek, który pożyczył komuś pieniądze, Ale dlaczego nazywa się właśnie wierzyciel?. Bo wierzy, że ten, kto pożyczył odda mu pieniądze. ] :D

"Polak potrafi oszukać Polaka- zawsze z uśmiechem."
Indianie w Wawie :)
Odnaleziony prezent..zapodział się w Święta, to teraz się 'ujawnił' na Urodziny :)  
czyli kolejna malowana deseczka.. była jeszcze jedna, ale poszła w dobre ręce ;)..to nie będę zamieszczał, chyba, że kiedyś nowa właścicielka sama się pochwali :)
Uratowali sarenkę z płynącej kry na morzu..i oddali myśliwym..wielka akcja, i kto ma się z niej cieszyć?
Music
Closer to  Far Away - Douglas Spotted Eagle

17 komentarzy:

kalimonia pisze...

Czarne wizje rozsiewasz...ale masz rację, zobacz ile zamieszania i paraliż Europy zrobiły opary z wulkanu w zeszłym roku..Jeżeli chodzi o dobro jakie z soba niosą wulkany to porównajmy je np. z wylewami Nilu, wiele nieszczęścia dla ludzi, potopy, ale najbardziej żyzna ziemia:-) cos za coś..

Di pisze...

mieć skrzydła , rozmarzyłam się :) piesek na deseczce to twoje dzieło ?, ładnie :)

czaroffnica pisze...

nie tylko wulkany budzą się ze snu!
człowiek jednak zbyt zabiegany, żeby przyjrzeć się Naturze...
____________________________
jest taka metafora o eutrofizacji jezior...w każdym bądź razie zostało/wystarczy tylko 28 dni. coś w tym czasie można jeszcze zrobić a nie tylko biernie się przyglądać!

i to nie są tylko czarne wizje...

wszystkim dużo dobrego i więcej ŚWIADOMOŚCI o sobie i otaczającej nas przestrzeni ;)

aneta pisze...

Polecam http://www.peron4.pl/islandia-szlakiem-goracych-zrodel/.
Zobaczcie jak piękny jest krajobraz wulkaniczny! Zmusza do filozoficznych rozważań, zadumy i uznania potęgi matki Ziemi.

Grey Wolf pisze...

kalimonia- nom i wtedy była symbioza z przyrodą, czekano na wylew nilu jak na zbawienie, i nikt nie budował domów na takich terenach..
Di- i skrzydła wtedy nie pomogą..może lepiej skrzela ;)..nie, to inna artystka malowała :)
czaroffnica- a czemu 28?..nom najgorsze są sinice, duszą życie..
aneta- przyroda zawsze największe dzieła tworzy :)

moje trawy pisze...

cos Ci szybko czas leci juz 2012 ?

moje trawy pisze...

http://www.youtube.com/watch?v=kYUpkPTcqPY&feature=player_embedded
dziwni ci australijczycy sa

HANNAH - UNE FEMME pisze...

Wilk, no pogryze Cie-co straszysz??? Na islandii mieszka moja przyjaciólka a ty mi tu z 8 km zaraz każę jej do mnie przyjechać.

Go i Rado Barłowscy pisze...

Nam się nie spieszy. :D Pzdr.

Aradhel pisze...

Wilku, co ma być to będzie, cieszmy się tym co mamy i szanujmy naturę bo z nią nikt nie wygra :)

Ataner pisze...

Patrzac z bardzo wysoka to pare milionow ludzi nie ma znaczenia dla ludzkosci. Czlowiek to taka zaradna dusza, ze przetrwa wiecej niz jestesmy sobie w stanie wyobrazic. Pierwsze plemiona ludzkie przeciez przezyly epoke lodowcowa. Takie male wentyle jak ten ostatni na Islandii niech sobie buchaja aby te olbrzymy sie nie obudzily. Straszne czasy dostepu do wiedzy nastapily; Szary Wilk przedstawia zagrozenie wulkanow inny Wilk opowiada o zderzeniu Ziemi z meteorytem i kompletna zaglade. Poki co ja nie martwie sie tym zupelnie, pojde do lasu, przytule sie do brzozy i dam sojce sojke w bok.

Riannon pisze...

Dlatego właśnie zadziwiają mnie ludzie, którzy wierzą, że człowiek panuje nad planetą, kosmosem, że jest odpowiedzialny za zmiany klimatu, etc. I śmieszy mnie to, że szukamy nowej planety do osiedlenia się, gdy nasze Słońce, za 5 miliardów lat, zacznie nam zagrażać. Żaden gatunek nie przetrwał miliardów lat. Jesteśmy tacy mali i tacy słabi, że wystarczy jeden wybuch wulkanu, czy jeden meteoryt i ślad po nas nie pozostanie. Również się tym nie martwię, choć często o tym myślę :-)

Grey Wolf pisze...

moje trawy- nom zbliża się ;)..
Hannah- ale za to ma darmową energię geotermalną :)..
Go- a komu się spieszy :)
Aradhel- sama prawda, natura rządzi nami..
Ataner- trza się cieszyć chwilą..wystarczy, że przetrwa tysiąc ludzi i też się powinni odrodzić ;)
Riannon- trochę człowiek odpowiedzialny: dziura ozonowa, niszczenie środowiska, burzenie równowagi w przyrodzie, nadmierny CO2, metan..dwutlenek węgla gdyby nie rozpuszczał się w oceanach już dawno by zdominował atmosferę..
Na co dzień się o tym nie myśli, i nie zamartwia, bo zaraz by się zwariowało :)..trzeba się cieszyć pięknem póki jest..

Grey Wolf pisze...

moje trawy- nom lubią pływające samochody ;)

Edyta pisze...

Przybiegłam z rewizytą ... Cudnie u Ciebie . Serce mi zaczęło mocniej bić - kocham takie klimaty , kocham przyrodę , wszystko co żyje , uszczęśliwia mnie bezinteresownie . Twoje wędrówki ... achhh zazdroszczę ...
Tylko powiedz mi jedno , dlaczego na moim blogu pod postem nie ma takiej pięknej ramki jak u Ciebie , gdzie wyświetlana jest ilość komentarzy ? Jak dobry ze mnie roślinomaniak tak kiepski informatyk . Za cholerkę nie czaję o co chodzi , ustawienia wszystkie ok , coś namieszałam w kodzie html ?

wszystkiego dobrego
Edyta

Grey Wolf pisze...

Edyta- chodzi o 'Najczęściej komentują'?..a Ty wpisywałaś u siebie ten kod?..tam trzeba dobrze wpisać adres swojego bloga..mi też na początku niedziało..nie może być "/" na końcu! :)
Pozdro!

Grey Wolf pisze...

moje trawy- a dopiero teraz zauważyłem, że rok się zmienił na 2012, ale to nie ja, samo tak :)..widocznie coś 11.01.12 się wydarzy ;)