środa, 17 lipca 2013

Sadzonki - zioła

Przyjechały nowe sadzonki-
Gynostemma (Jiaogulan), Bergamotka, Absynt (Bylica Piołun), Rukiew wodna, Mięta Górska, Kocimiętka cytrynowa..wszystkie jadalno-ziołowe :), niektóre mało popularne, zapomniane..
jedna Gynostemma będzie na próbę w gruncie, druga w doniczce, chowana na zimę..
Rukiew znalazła miejsce nad strużką, w oczyszczone od Rudbekii miejsce..

Chyba, że Unia zakaże i sadzenia ziół w ogródkach Zakaz ziołolecznictwa
W ogóle mam już też posadzonych z 20 malutkich, młodych krzewów Goji.. 
Kiedyś chciałem kupić przylegającą do mojej prywatną działkę, około 0.4ha, ale właściciele nie chcieli sprzedawać. Bym zrobił małe pastwisko dla koników. Mieli sadzić drzewka na las, jesienią nawet zrównali teren spychaczem, oczyszczając z jeżyn, pokrzyw, rudbekii. Część i tak odrasta znów, ale wtedy nie dało się przejść przez chaszcze, teraz dużo więcej trawki rośnie. W maju okazało się, że są nowi właściciele, nabyli w lutym od komornika. Ja nawet nic nie wiedziałem o tym.
Teraz okazało się, że wrócili poprzedni, pierwotni właściciele. Komornik zabrał działkę nie temu co trzeba, tylko nazwisko się zgadzało, a miejsce zamieszkania, imiona, pesel były inne..mają to odkręcać sądownie.

Do Gminy pisałem też na jesieni o przylegające gminne nieużytki, koło hektara, ale podobno wiosną na zebraniu wiejskim większość nie zgodziła się na sprzedaż. Tak to każdy ma tu po parę hektarów, i wielki Pan, ale innemu nie dadzą, lepiej jak zarastają. A oficjalnie od Gminy żadnej odpowiedzi nie dostałem. Normalka tu.
Jesienią obiecali też w Gminie zrobić rów odwadniający na najbardziej błotnistym fragmencie drogi, a potem tłucznia nawieźć..do tej pory nic nie ruszone..wszystko tylko ładnie wydrukowane, podpisane..papier jak zwykle cierpliwy..


 szybko zrobili tylko przecinkę obok, tak jak prawidłowo droga idzie na mapie, bo Radny zabrał sobie przy okazji drzewo na opał..
Droga przed lasem wygląda w miarę normalnie, bo ile mogłem łatałem doły, zasypywałem koleiny we własnym zakresie
A niedawno mi się śniło, że przy samej chałupce mam kawałek asfaltu, a dalej wyłożone kamieniami, 'kocie łby' :)

Kwitła biała piwonia -
Parzydło leśne, odnóżka  przywieziona aż spod Śnieżki! :)
Z Karkonoszy mam też przywieziony świerk, następny z Babiej Góry i z Tatr..jeden świerk z Zakopanego okazał się być jodłą..już mają po 2 metry :D

Księżniczka Saba wygrzewa się na drodze :)
a Rudka pod oknem..

 Zagadka, motyl czy nalepka na drzwiach? ;)
Saba niedawno znalazła żmiję..tzn. stała nad kępą trawy i szczekała..normalnie za myszami, nornicami kopie od razu doły..dlatego dziwiło mnie co tam jest..myślałem, że może jeż..po 20 minutach szczekania podszedłem i nic nie zobaczyłem..rozgarnąłem z wierzchu ręką, potem nogą, i ukazał się ogon żmii..schowała się głębiej przestraszona..zabrałem Sabę, żeby dać jej spokój.
Po paru dniach widziałem jak myszołów porwał jakiegoś zaskrońca, albo tą żmiję?
Brałem wodę do podlewania z glinianego dołu, później patrzę w wiadrze coś pływa..myślałem w pierwszej chwili, że może mała rybka, ale skąd by się wzięła..przyjrzałem się dokładnie, a to malutka larwa traszki, a może salamandry?.. wpuściłem do mojego stawiku :)