sobota, 29 stycznia 2011

Ponca He-Thus-Ka

Ponca He-Thus-Ka Stowarzyszenie Tańca
Dawno temu, zanim plemię Ponca przeniesiono na wschód, istniało Towarzystwo zwane He-thus-ka. Można znaleźć wiele opowieści o jego powstaniu. Jedną z ulubionych jest o młodzieńcu który wyruszył na pustkowie na poszukiwanie wizji. Był tam przez wiele dni, gdy zobaczył  dwa bizony rozpoczynające walkę. Jednym z nich był stary byk, a drugim młody, mający zamiar zabić starego, ale nie powiodło mu się. Stary byk wygrał.
Po zabiciu młodego byka, zaczął tańczyć i śpiewać. Podszedł do obserwującego ich młodzieńca i nauczył go tych pieśni i sposobów świętego tańca. Wywodziło się to od tego bawoła, He-thus-ka. Bizon uczył go wiele dni, potem orzekł, wracaj i przekaż to swoim ludziom, i czyńcie własne pieśni na swój sposób. Tak też młodzieniec uczynił.
Dzięki temu mamy dziś He-thus-ka. Nasza starszyzna przeniosła to z roku 1876 na 1877, gdy zostali wysiedleni do Oklahomy.
tancerze Ponca
Na początku kolejnego wieku, z nastaniem pokazów Wild West, zaczęto nazywać te tańce Pow Wow.
Nie brzmiało by zbyt ekscytująco jeśli nazwano by je Tańcem Ludzi lub He-thus-ka. Ponieważ na pokazy te przybywali pociągami ludzie ze wschodu, aby popatrzeć na kowbojów i Indian. Więc powiedzieli, Taniec Wojenny (War Dance), i to ekscytowało ludzi. Tancerze wychodzili i tańczyli na pokaz To był tylko show.
Ale Ponca mieli ciągle własne tańce, powołano Stowarzyszenie He-thus-ka, i tańczono w swoje święta.
Mieli przywódcę, który posiadał swój komitet, chłopca od chłostania, od noszenia wody, kucharzy i śpiewaków..Te społeczeństwo łączyło się dużo wcześniej od Chrześcijaństwa. Mieli religie, święte stowarzyszenia przez wiele, wiele lat, i to było jednym z nich. Były i stowarzyszenia dla kobiet, jak i inne między mężczyznami..
Tak się stało, że to jedno przetrwało.

Taniec rozprzestrzenił się przez lata do kilku innych plemion i organizacji. Podczas późnych lat 1800, plemię Ponca doświadczyło poważnej depresji. Z powodu obciążeń finansowych, plemię nie mogło już kontynuować tańca. Na szczęście Ponca wydało bębny (oddało taniec) plemieniu Osage. Byli oni bardzo bogatym plemieniem z powodu ropy odkrytej na ich ziemi.
tancerz Osage 
Osage posiadało taniec przez wiele lat, tytułując go I'N-Lon-Schka, 'Plac zabaw z pierwszych urodzin'. Do ich tańca Osage zatrudniło Ponca jako śpiewaków. 
Osage Inlonschka tancerze-Pawhuska 1905 
Dzięki tym wzajemnym stosunkom, Ponca mogły odnowić taniec we wczesnych latach 1950. Jako śpiewak u Osage, Sylvester Warrior pomógł przywrócić taniec swoim ludziom. Przez wiele lat zbierając informację od starszyzny i śpiewaków Ponca, pokonując dużo przeszkód i trudności uzyskał błogosławieństwo i pozwolenie na wskrzeszenie Ponca Hethuska Society w 1958 roku w White Eagle, Oklahoma, stając na jego czele.
Od tego czasu Ponca przekazało też prawo do tańca do The California Hethushka, The Lone Star War Society, The American Indianist Society, The White Bear Society, oraz plemieniu Commanche.
Taniec Hethushka stał się oficjalnym, zorganizowanym tańcem. Zespół prowadzony jest przez Nudahonga (głównego tancerza). Wybiera on innych członków występujących jako Whip Man, Tail Dancers, Head Cook, Crier, Historian, Drum Keeper, i Water Boys.
Przykładowo gdy jedzenie było ugotowane, dwóch wojowników, było wybieranych przez lidera do usługiwania. Wtedy oni tańczyli przy wtórze chóru śpiewającego pieśń poświęconą pożywieniu.
“U-hon the-te ni-de tho
U-hon the-te ni-de tho
Inda-ku-tha ni-de tho
U-hon the-te ni-de tho he
Inda-ku-tha ni-de tho he tho”

"Uczta oczekuje cię, chodź, pożyw się 
biesiada gotowa
przyjaciele chodźcie i jedzcie 
dania oczekują stojąc przed wami, chodźcie
przyjaciele chodźcie i jedzcie! He tho. "
Tail Dancers tańczą każde zakończenie pieśni. Inni tancerze, którzy chcą wtedy tańczyć muszą płacić podarunkami za ten honor. Obecnym Nudahonga Ponca Hethushka jest Damon Roughface. 
Damon Rougface postcard
Niektórzy ludzie sądzą, że od tego tańca pochodzi współczesne Pow Wow. Niektóre ze struktur i organizacji można zobaczyć na dzisiejszych Pow Wow. Ubrania noszone przez klasycznych tancerzy są wytwarzane przez Stowarzyszenia Hethuska.
Taniec Hethushka  utrzymał swoją strukturę i organizację przez lata. Członkowie tych społeczeństw wciąż dążą do pomocy starszym osobom, weteranom, sierotom, i wdowom. Eleganckie barwne ubrania tych tancerzy są właśnie jedną z oznak ich poświęceń i zaangażowania w taki tryb życia.
wg. Abe Conklin-Akewkon Journal;  littlebighorn.info

W międzyczasie przeczytałem książkę Jarosława Wojtczaka - Big Hole 1877 o przejmującej historii Indian Nez Perce (Sahaptin lub także Chopuunish).
Obejrzałem film A Man Called Horse
a w TV był fajny reportaż o Biegnącym Wilku, dużo swoich marzeń zrealizował..

Music 
Ponca Pow Wow

sobota, 22 stycznia 2011

Podpalony pies

Poparzony Kuba
Trzeba by zmienić prawo, żeby lokalna społeczność była za takie czyny odpowiedzialna finansowo. Obligatoryjnie powinno być nałożone np. na Sołtysa zebranie od każdego gospodarstwa danej wioski sumy np. 200zł na poczet leczenia. Tylko takie kary, mandaty ukróciły by wreszcie takie wybryki, a miejscowi przeważnie dobrze znają sprawców i ukrywają to. Jakby mieli wszyscy za nich płacić to sami by pilnowali, aby się nie zdarzały już takie przypadki.

5zł  Aukcja pomocowa na Allegro 5zł

Siała baba MAK, i rozsiała wszędzie :)..cała para idzie w gwizdek..
A benzyna w kraju najdroższa w Europie chyba, w porównaniu do pensji można średnio kupić 300l, w innych krajach około 1000l..ale tym nie ma się komu zająć..
Projekt ustawy, po akcji WWF, zmieniający ochronę parków narodowych jest już w Sejmie. Wreszcie może lokalne kliki interesów nie będą blokować rozszerzania i powstawania nowych parków.

Przeczytałem książkę V. Zolnay - Niewidzialna smycz. 250 stron o jednym psie praktycznie. A w sumie o ludziach, ich odczuciach, doznaniach, doświadczeniach związanych z obserwacją swojego pupila..z rozterkami, bolączkami, i radosnymi chwilami..wiele zdarzeń można dopasować i do swojego psa :)
Tydzień mi zszedł na tutaj na wymianie umywalki i sedesu..rozkręcanie rurek i skręcanie, uszczelnianie :)..potem u siostrzenicy założenie trójnika do pralki..oczywiście złączkę sprzedają bez uszczelki, trzeba było potem po nią lecieć bo ciekło..na kolanku zaś 4 nakrętki na plastikowych rurkach, i za każdym razem na kolejnej kapało, trzeba było poprawiać..bez silikonu ani rusz :D..komu teraz uszczelnić ?;)
Teraz jeszcze pękł przewód od wody w pralce, do wymiany..
Saba parę dni temu rodziła..nie wiem tylko kiedy to się stało bo jak miała cieczkę 2 tygodnie trzymałem w chatce, pilnowałem i tylko na smyczy wychodziła.. w sumie było 5 małych, w tym 3 martwe, ostatni to nawet nie miał jeszcze dobrze wykształconej mordki i kości..potem na drugi dzień jeszcze jeden padł, i został tylko jeden..ale mleka Saba i tak ma mało..
Music
Blind Willy Johnson - Trouble will soon be over

piątek, 14 stycznia 2011

Bariera przeciwpowodziowa..

Natchnęło mnie, i wymyśliłem konstrukcję przeciwpowodziową..lekka, tania, łatwa w montażu..
zwłaszcza na brzegi, rozlewiska rzek, gdzie grunt jest miękki..samozagłębiająca się w ziemi pod ciśnieniem wody, napełniana od góry wodą z rzeki. Napór wody na dolną część chroni też przed przewróceniem. Wykonać można z lekkiego, odpornego tworzywa, np. typu PET (z tego co i butelki).
Łączone w ciąg na trapezowy wpust. Aby można było nasunąć od góry i łączyć przyjąłem długość ramienia 1 metr, co daje ok. 1.60 m wysokości, długości np. 2 metry. Wystarczająco do podwyższenia wału w newralgicznych miejscach. A 4-12 dorosłych osób bez trudu ułożą szybko cały potrzebny odcinek.
Wymiary można oczywiście stosować różne.
Problem tylko w tym, że taka akcja byłaby mało medialna ;)..co innego pokazywać tysiące osób zaangażowanych w sypanie worków z piaskiem, noszeniem, układaniem, wylewających siódme poty, cały dzień i noc..a co innego parę osób 'spacerujących' z 'bloczkami', i układających spokojnie, bez sensacji 100 metrów zapory w pół godziny :)
A na wyrwy w wale, do zatamowania przerw, wymyśliłem taką podwójną konstrukcję
ta konstrukcja może mieć np. i 5 metrów wysokości. Z jednej strony w dolnej części muszą być otwory do samoczynnego napełniania się wodą. Całość musiałaby być opuszczana małym dźwigiem. Przy stopniowym zanurzaniu, woda wlewałaby się miedzy ścianki, zwiększając ciężar własny bloczka, i powodując osiadanie na dnie.
Może kiedyś ktoś to wykorzysta. :D
Są teraz różne drogie konstrukcje jak płotki metalowe, czy bariery metalowe, ale nadają się raczej dla nielicznych. Rękawy wodne też w wielu miejscach nie zdadzą egzaminu, i po za tym są niskie.
Moja konstrukcja po małej modernizacji od spodu, też nadawałaby się na twardy grunt, asfalt, itp. Dolne 'nóżki' musiałyby być wyprofilowane na płasko, i np. wyłożone dodatkowo warstwą gumy, pianki.
I tak nic tańszego i prostszego nie znalazłoby się..tylko może właśnie byłyby za tanie ;)..a teraz tylko zysk się liczy, nawet przy powodzi..

Teraz trochę z innej beczki..Planeta bez małp?
Z powierzchni Ziemi znikają szympansy. Liczba ich spadła w centralnej Afryce z ponad miliona do 200tys. i dalej maleje..Nic dziwnego, wg. różnych źródeł znika tam 2-4 mln ha lasów tropikalnych rocznie! W ślad za maszynami wkraczają kłusownicy. Kiedyś tusze z dzikich zwierząt były rzadkością na bazarach, teraz proceder ten rozwinął się na niespotykaną skalę.WWF podaje, że mięso z dzikich zwierząt, niemal pięciokrotnie tańsze niż hodowlanych, jest źródłem białka dla 34mln mieszkańców doliny rzeki Zair. Tylko w Kongu zjada się milion ton takiego mięsa rocznie. Głównie antylop i małp. Samych goryli i szympansów każdego roku ginie z rąk kłusowników 3-6 tysięcy..
Przeżyją silniejsi..a potem ludzie zjedzą ludzi..

Co doprowadziło do upadku peruwiańskiego ludu Nazca?
Żyli wzdłuż rzeki Rio Grande w oazach otoczonych pustyniami. Aby umożliwić uprawę kukurydzy i bawełny, stworzyli system irygacyjny. Ale jednocześnie powiększali pola wycinając drzewa Huarango, przypominające akację,

których korzenie zatrzymywały wodę gruntową i powstrzymywały erozję. Wykarczowanie lasów doprowadziło do ekologicznej katastrofy.
Rio Grande z Kosmosu 
Czyli Historia lubi się powtarzać, tylko teraz na jeszcze większą skalę..

Za namową Justi obejrzałem film Never Cry Wolf, prawie dwie godziny zleciały jak biczem strzelił, a jeszcze był niedosyt :)..znudzonym telewizornią polecam! ;)
Dzizus..wyprowadził starszego, wiernego psa na przejazd kolejowy, czekał cierpliwie na pociąg, przed samą lokomotywą uskoczył, pies nie zdążył..mam przed oczami jego zdziwienie na wyłaniające się nagle zza nóg światła lokomotywy..parę metrów przed nim..żadnego czasu na reakcję :/
[Pies na torach]
Człowiek to brzmi dumnie..tylko z której strony..
Music
 Bring me to life Wolf Tribute

środa, 12 stycznia 2011

Wulcanos..

Wulkany na całym świecie budzą się ze snu. Trwająca przez ostatnie pół wieku faza względnego spokoju dobiega końca..
Najbardziej niewyobrażalne w skutkach zniszczenia mogą przynieść erupcje 4 superwulkanów:
1- Marsili, odkryty dopiero 50 lat temu na dnie Morza Śródziemnego, spowoduje falę tsunami zalewającą południowe Włochy i zmianę klimatu śródziemnomorskiego..
2- Tambora, wybuch tego indonezyjskiego kolosa w 1815r zabił z głodu w samej Irlandii ok.100 tys. osób, a wielka chmura z jego popiołów spowodowała w Europie i Ameryce Płn. tzw. rok bez lata, kiedy cały czas było zimno..Zaćmienie było tak potężne, że w czerwcu 1816 w Nowym Jorku po raz pierwszy w historii zanotowano opady brunatnego śniegu. Mróz zniszczył uprawy w Nowej Anglii, Connecticut, a nawet na południu Wirginii. Osadnicy stracili wszystko, i nie zważając na niebezpieczeństwo ataku Indian , dziesiątki tysięcy z nich postanowiło przekroczyć Appalachy w poszukiwaniu żyznych ziem amerykańskich prerii. Tak zaczęła się wielka wędrówka na Zachód.
Hmm, czyli to wulkan pośrednio przyczynił się do biegu historii Indian!
3- Toby, już raz erupcja tego sumatrzańskiego wulkanu niemal nie zniszczyła ludzkości. Ok. 75 tys. lat temu spowodowała na Ziemi zimę wulkaniczną, której następstwem było wymarcie 95% istot żywych!, i niemal wszystkich, poza 10 tys. homo sapiens.
4. Yellowstone, ostatnio uaktywnił się. Jeśli wybuchnie z taką samą siłą, jak 640 tys. lat temu, zostaną zniszczone Stany Zjednoczone, a na całym globie zapanuje epoka lodowcowa.
 jaki człowiek mały przy tym wszystkim..śpijcie spokojnie :)

A tak na marginesie, pod Warszawą warstwa twardej skorupy ziemskiej wynosi 80km głębokości, a na Islandii tylko 8km, i pełna szczelin na dodatek. Wszystko co wydobywa się z tamtego świata jest dla nas groźne. Z drugiej strony bez wulkanów nie byłoby życia na Ziemi, i nie byłoby nas. To one stworzyły pierwsze warunki do rozwoju życia, a gdy wygasną, wygaśnie jądro Ziemi, i będzie martwa jak Księżyc. Ulotni się cała atmosfera.
A co nie jest dobre dla ludzi, jest dobre dla planety..każda eksplozja wydobywa niezbędne do życia pierwiastki, jak potas, wapń, magnez..niesione przez wiatry użyźniają gleby całego świata. Szczególnie istotne dla życia oceanów. Słone wody z natury ubogie są w pokarm. Dlatego pył z podwodnych wulkanów jest kluczowym pokarmem dla planktonu, a pośrednio dla żywiących się nim ryb.
W przyrodzie nic się nie marnuje, jedni tracą inni zyskują.

 W 'Titanicu' siadły koleje..każdy tor, stacja, peron, wagon, lokomotywa należy do kogo innego, i jakoś nie potrafią się porozumieć..jedni mają kasy za dużo, inni za mało..pozwalniali fachowców, poprzyjmowali znajomków, rodzinki..
 A turystyczna Bieszczadzka Kolejka Leśna ma się dobrze..

Z książki:
" Wtorek, po klasówce..
Chciałem być bohaterem, a wyszedłem na fajtłapę. Nie mogłem sobie poradzić z drugim zadaniem. I wtedy od Wojtka dostałem ściągę. I co? Ja ją odesłałem!. Myślisz, że zwariowałem? Nie, miałem ochotę sprawdzić siebie, spróbować czy stać mnie na to aby wybrać trudniejszą drogę. To przecież bardzo łatwo skorzystać z cudzej pracy i przedstawić jako swoją. Ale jest w tym coś łajdackiego, uczciwiej powiedzieć sobie - nie umiem i ponoszę konsekwencje tego.
W czasie przerwy Wojtek powiedział wszystkim, jakim jestem durniem. W domu też uznali mnie za kompletnego kretyna. Przebąkiwałem ojcu coś o uczciwości, ale on mi powiedział, że jestem nie tyle uczciwy, co głupio naiwny. Czy ty może wiesz co to jest właściwie uczciwość? Dokoła tyle się o niej mówi, a jak przyjdzie co do czego, to z uczciwego człowieka wszyscy się śmieją. "

[ Synek pyta ojca: Tato kto to jest wierzyciel?, To taki człowiek, który pożyczył komuś pieniądze, Ale dlaczego nazywa się właśnie wierzyciel?. Bo wierzy, że ten, kto pożyczył odda mu pieniądze. ] :D

"Polak potrafi oszukać Polaka- zawsze z uśmiechem."
Indianie w Wawie :)
Odnaleziony prezent..zapodział się w Święta, to teraz się 'ujawnił' na Urodziny :)  
czyli kolejna malowana deseczka.. była jeszcze jedna, ale poszła w dobre ręce ;)..to nie będę zamieszczał, chyba, że kiedyś nowa właścicielka sama się pochwali :)
Uratowali sarenkę z płynącej kry na morzu..i oddali myśliwym..wielka akcja, i kto ma się z niej cieszyć?
Music
Closer to  Far Away - Douglas Spotted Eagle

sobota, 8 stycznia 2011

No comment..

Bez słów..trzeba usiąść wygodnie, wsłuchać się, wpatrzyć w obraz, i na 10 min. wyłączyć ze świata..
Music
Arrival - Douglas Spotted Eagle
Może się przyda dla Ataner:
W pobliżu miasta Three Forks, w stanie Montana znajduje się tama bobrów o długości 652 metry! Do tej pory uważana za najdłuższą na świecie.
Gdyż teraz jest nią tama w Wood Buffalo National Park, leżącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Gigantyczne żeremia mają długość 850 metrów i są tak wielkie, że widać je nawet na zdjęciach satelitarnych! W programie Google Maps, można je znaleźć, wskazując współrzędne: 58.271150, 112.252079. Konstrukcja tamy rozpoczęła się prawdopodobnie w połowie lat 70. Tama nadal rośnie, na obu jej końcach zidentyfikowano 2 mniejsze żeremia.  Prawdopodobnie w ciągu 10 lat powstanie tam jedna wielka budowla o długości ponad kilometra!
 Wood Buffalo Park - jeden z fragmentów tamy
 dobrze, że mają spokój od rolników.. 
Z książki:
"  Sobota po obiedzie. Słuchaj napisz mi, o czym z tobą rodzice rozmawiają. Bo mnie zadają tylko pytania:- Odrobiłeś lekcje? Była klasówka? Czy to ty zjadłeś ten ostatni kawałek kiełbasy? Kupiłeś ziemniaki? Tyle wielkich spraw dzieje się na świecie, a oni w kółko o tym samym.
Niedziela po powrocie z Majdanka. No więc po powrocie powiedziałem w domu, że gdyby Pan Bóg istniał, to nie dopuściłby do tego, co tam się działo. A skoro Bóg jest i spokojnie patrzył na męczarnie ludzi w hitlerowskich obozach, to nie zasługuje na to, aby padać przed nim na kolana. Ojciec wyjrzał zza gazety, a mama krzyknęła:-Jezus Maria! Czego się doczekałam! "

Śniły mi się jakieś zawody w pisaniu podpisów..na długich stołach rozłożone kartki, i kto pierwszy skończy..porem jury się przyczepiło, że na jednej kartce było brak 'bazgroła' :), ja podeszłem i stwierdziłem, ze jednak jest..potem obszedłem naokoło widowni, i stwierdziłem, że lepiej będzie iść do lasu..bo to było wszystko na polanie pod lasem ;)
A drugą dyscypliną było zakreślanie ixem kratek na długich skrzyżowanych wstęgach, a co drugą trzeba było zostawić pustą, żeby potem wstawiać pionową kreskę :D
Przypadkiem obejrzałem znów Louis de Funes w 'Małym Pływaku'..mało skrętu kiszek nie dostałem od śmiechu..zwłaszcza scena w Kościele, na ambonie, i na przystani, z traktorem i nowoczesnym kajakiem ;).
Że też teraz nie ma komu zrobić takich inteligentnych komedii..
kaczuszkom zamarzła woda w fosie..
A między blokami latają mewy! 
i armata chroniąca przed jastrzębiami ;) 
Kto zgadnie w którą stronę świata skierowana? :D
 'Według Biblii zwierzęta stworzył Bóg. Psa w żadnym wypadku nie. Bez wątpienia stworzył go człowiek na własny obraz i podobieństwo.' :)
  

wtorek, 4 stycznia 2011

Przedwyjazdowo..

Przed wyjazdem, oprócz kilkudniowego sprzątania porozrzucanych wszędzie narzędzi, materiałów, rurek, śrubek, i czyszczenia w kuchni, zrobiłem jeszcze kawałek ściany w pokoju, która wyglądała mniej więcej tak
czyli gołe, zniszczone czasem bale..po środku były kiedyś niskie drzwi prowadzące na korytarz. A po drugiej stronie korytarza była przylegająca oborostajnia.
Po zapiankowaniu wszystkich szpar, położyłem dodatkowo cienką 0.5cm ocieplinę styropianową
daje tyle efektu, co deska 2.5cm. Grubszej nie trzeba, bo po drugiej stronie będzie też wełna mineralna. Przeprowadziłem też za piecem 2 rurki do przyszłego kaloryfera na korytarzu.
Na to, aby tylko wyrównać, poszło parę listew stelażowych, i wygładzone 30cm szerokości deski, 3.25m długości
 górne dwie będę musiał przyciąć na 4m, bo te niższe kończyły się przed piecem..wpasowałem już 2 gniazdka, a zapomniałem kupić antenowego, co się nawet dobrze złożyło, bo teraz w pudełku znalazłem w Wawie takie, a tak to nie są tanie, 3 razy droższe od prądowych..
 No i w drogę do auta, 2km..:)
ostatnie doglądnięcie
i chatka zamknięta, uśpiona :)
 coś nieznanego dobierało się do mrowiska, wykopało dziurę, będą miały mrówki na wiosnę trochę roboty
 po drodze żegnały nas takie kolorowe chmurki,
 i 'zorze polarne' ;)..


to nie blade słońce, tylko księżyc :) 
'zamarłe' gospodarstwo sąsiadów
i ich kapliczka
 i wreszcie u celu :)
to też księżyc, nie lampa :) 
Ostatnio mi się śniło, że jakieś druty z drogi sprzątałem, żeby się nie potykać, i że trzeba było szykować okręt do niespodziewanej wyprawy, szybko dorobić przód dziobu..tylko dziwne bo to był jakiś drewniany model, i potrzebna była listewka 1cm szerokości, i 20cm długości (zapamiętałem:))..może to był zaczarowany statek, albo 'Latający Holender' ;) 
Byłem u dentysty, zapisany wcześniej, włożył mi na razie jakieś lekarstwo, 10 minut i po robocie, to pomyślałem, że mógłby jeszcze drugi ząb zobaczyć, ale gdzie tam, 'nie ma pośpiechu', tak powiedział.. 
Z NFZ nie przepracowują się, w ogóle ma zapisanych po 6-7 osób dziennie tylko ..
A dziś zapisałem się na Luty do dermatologa, pora wreszcie zrobić porządek z korzeniem po odcisku..albo laserowo usunąć, albo chirurgicznie wyciąć.. 

Z książki:
"Czasami zastanawiam się, o czym moi rodzice myślą...gdyby spróbować odpowiedzieć na to pytanie na podstawie rozmów toczących się przy obiedzie, to mama zainteresowana jest wyłącznie sprawami jedzenia- Czy smakuje wam botwinka? Patrzcie, jak te rumsztyki ładnie się przyrumieniły. Co chcecie jutro na obiad? Mój Boże, zapomniałam kupić koperku! Krzysiek, czy kupiłeś dżem? Jest to monolog bo ojciec cały czas przy obiedzie czyta 'Życie warszawy'. Dlaczego oni ze sobą nie rozmawiają? A może oni milczą tylko w mojej obecności? Czy w rodzinie też nie można być szczerym? Rodzina...Tyle się mówi o niej i pisze.
A ja często nie czuję się członkiem rodziny, tylko kimś, kogo trzeba ubrać i nakarmić. Najedzony i obsprawiony mam odrabiać lekcje i do niczego się nie wtrącać, bo jestem głupi i smarkaty. - to nie twoje sprawy, zajmuj się książkami. Właściwie ojciec rozmawia ze mną tylko, gdy coś przeskrobię. Czasami mam ochotę specjalnie coś zmalować, żeby doszło do jakiejś wymiany poglądów. Żyjemy pod jednym dachem, niby obok siebie, a nic o sobie nie wiemy..." 

Zakazy w USA:
 1 .W Logan County (Colorado) mężczyzna nie może całować kobiety gdy śpi.
 2. W stanie Massachusetts kobieta w czasie uprawiania seksu nie może znajdować się na górze.
 3. W Eureka (Illinois) mężczyźnie z wąsami nie wolno całować kobiety.
 4. W San Francisco nie wolno wycierać samochodu starymi majtkami.
 5. W Kalifornii, samochody bez kierowcy i pasażerów nie mogą przekraczać 100 km/h.
 6. W Arkansas po godzinie 21 nie wolno używać sygnału dźwiękowego w miejscach, gdzie serwowane są gorące napoje lub kanapki.
 7. Jeśli na Florydzie słoń zostanie przywiązany do parkometru, jego właściciel zobowiązany jest umieścić stosowną opłatę za postój.
 8. W Massachusetts można zostać ukaranym za przewożenie goryla na tylnym siedzeniu pojazdu.
 9. Nie wolno jeździć na wielbłądzie po autostradzie w Nevadzie.
10. Na Alasce nie wolno transportować psa na dachu pojazdu.
11. W Alabamie nie wolno prowadzić samochodu z przepaską na oczach.
12. Na Florydzie nie wolno całować piersi żony..(nie wiadomo czy w każdym miejscu :))
Ciężko spełnić wszystkie warunki :D

Music
 The Moon is Shining - Indigenous

sobota, 1 stycznia 2011

Ponca..cz.2 - Prairie Flower

Wracając do Historii plemienia Ponca, krótka opowieść o córce Wodza Siedzącego Niedźwiedzia..
The Legend of Prairie Flower

Jedną z najbardziej intrygujących ludowych opowieści z dawnych dni, okolic miasta Milford w Nebrasce, jest o indiańskiej księżniczce pochowanej gdzieś w pobliżu Milford. Ta opowieść ma różne wersje z powodu tradycji przekazu ustnego historii przez wiele generacji. Jej historia jest dotykaniem i interesującą częścią dziedzictwa Milford.
W 1877, plemię Ponca, żyjąc wzdłuż rzeki Niobrara, zostało zmuszone do przeniesienia na Terytorium Indiańskie w Oklahomie przez żołnierzy Armii U.S. Następujące relacje mówią o młodej Indiańskiej dziewczynie nazywanej Kwiat Prerii (Prairie Flower), córce Wodza, która zmarła przedwczesną śmiercią na szlaku i została pochowana przez mieszkańców Milford.
Zapiski E.A.Howarda wskazują, że plemię Ponca przybyło do Milford 6 czerwca 1877. Stwierdza on tam, że były straszne burze w tym czasie, potęgujące problemy dla Indian. Wiele kobiet i dzieci nie były przygotowanych do takich warunków pogodowych w ich podróży, a urazy, lub gruźlica zabrało życie paru członkom plemienia — jedną z nich była Indiańska księżniczka, Prairie Flower.
W tej nieludzkiej wędrówce do Oklahomy byli pędzeni jak stado bydła w wozach i pieszo. Starszyzna, chorzy i młodzi cierpieli nieubłagalnie, wielu z nich zmarło. Także żona Stojącego Niedźwiedzia, Shines White.
Historyk, W.W. Cox, odnotował, że kłopoty zaczęły się gdy wóz wywrócił się, zabijając jedno z dzieci. Jednocześnie Prairie Flower zachorowała i umarła niedługo potem. Jej śmierć została odebrana jako zły omen, wprowadzając zamęt w indiańskim szyku. Wtedy też nastąpiło starcie  między plemieniem a białymi kierowcami, który ostatecznie skończył się rozejmem.
Inna wersja historii, opowiedziana przez doktora Stanley Welch, oświadcza, że Kwiat Prerii umarła na gruźlicę w Camden, i została przewieziona do Milford w celu pogrzebu. Również mówi, że jego matka, Maria Welch, wykonała dla niej ubranie pogrzebowe, a stolarze z Milford wyrzeźbili jej trumnę.
Jej życzeniem było sprawienie chrześcijańskiego pogrzebu, prawdopodobnie wraz z innymi członkami plemienia Ponca.
W rezultacie, po dotarciu do Rezerwatu, 158 z 768 członków plemienia zmarło z wycieńczenia, wliczając w to tym razem także dwunastoletniego syna Wodza [czyli pozostał sam, tak to Biali go uszczęśliwili]. Wszystkie krowy i większość ich koni zmarło także. Pozostali na pastwie Białych.
 wg. Milford History&Essortment
źródła Niobrara River, morze kosaćców

Qrcze, gdyby nie ułamkowa przewaga materii nad antymaterią w ogóle nie byłoby wszechświata w takiej formie jaki istnieje! ..wszystkie gwiazdy to pozostałości tego 1% materii, albo i 0.1%..tak to by nic nie było, tylko nicość..
A gdyby nie kataklizm na Ziemi parę milionów lat temu, ewoluowałyby dalej dinozaury, stałyby się też rozumne, a ssaki byłyby tylko małymi myszoludkami :)

Dzizus, niedawno był reportaż ukazujący całą fałszywość i naciąganie smsowego konkursu 10.000 do wygrania, oczywiście na bezpłatny numer, z Hajzerem w roli głównej, to zaraz pojawiły się reklamy już nie 10, a 20.000..paranoja..wszystkie chwyty dozwolone..naiwnych nie brakuje, sami się rodzą..

Jak najszybciej zbić fortunę ? - nagrać jakąś głupią piosenkę po chińsku, i wydać tam w milionowym nakładzie ;p

Jak tam po noworocznych balach na Titanicu ?..hmm, a Titanica budowali specjaliści..Arkę Noego amatorzy..
Nie życzcie sobie zdrowia, tylko szczęścia, Na Titaniku też mieli zdrowie ;)

W TV ciągle ta sama papka, rozmiękczająca mózgi, aż się nie chce już słuchać, jak nie sensacje, to propaganda sukcesu lub klęski..
Znów temat dzieciaków, że za mało, trza się brać za 'produkcję'..a nikt nie pomyśli, że luźniej, mniej potrzebnych surowców, energii, mniej wytwarzanych śmieci, mniej ścieków ;)..już słyszę, te lamenty o stratach w gospodarce..
Ludzie powinni być o połowę mniejsi, wszystkiego mniej by potrzeba, miejsca, żywności, mieszkań, przedmiotów..
Spać, spać, całe dnie..czemu człowiek nie może zimować jak niedźwiedź :)..
Był już Dzień Pocałunków, Dzień bez Bielizny, to teraz jaki ? ;)
                                        Kto chce poczytać? :)

 -----------
Mądrość Indian
" Przyjaźń stanowi poważny sprawdzian naszego charakteru. Łatwo być lojalnym wobec swojej rodziny, klanu, gdyż ta sama krew płynie w naszych żyłach. Miłość między kobietą i mężczyzną opiera się na naturalnym instynkcie i nie jest wolna od pożądania i egoizmu. Ale posiadanie przyjaciela i bycie prawdziwym we wszystkich próbach sprawdzających tę przyjaźń jest tym co wyróżnia człowieka. "
- Charles Alexander Eastman [Ohiyesa] (1858-1939), Santee Siuks
Ohiyesa w pełnym ceremonialnym stroju w wieku 69 lat 

Music